Esi sabojājis aizkarus, tos mazgājot? 

ka-kopt-aizkaru

Visbiežāk aizkaru auduma izvēle nav viegls uzdevums. Skaistu un kvalitatīvu aizkaru izmaksas nav lētas, turklāt pastāv diezgan reāla iespēja tos sabojāt jau pirmajā mazgāšanas reizē. Patiesībā – jo dārgāks un smalkāks audums, jo lielāku rūpi tas prasa. Tamdēļ ir svarīgi zināt, kā rūpēties par aizkariem atkarībā no izvēlētā auduma veida. Šajā rakstā mēs pastāstīsim, kā mazgāt aizkarus un padalīsimies ar trikiem, kas palīdzēs ilgāk uzturēt aizkarus tīrus.

Der zināt, ka aizkari ir viena no lielākajām putekļu krātuvēm telpā. Tajos sakrājas ne vien putekļi no loga iekšpuses, bet lielā mērā arī no ārpuses, dzīvnieku spalvas, tāpat iesūcas visi telpā esošie aromāti. Tāpēc aizkarus mēs iesakām tīrīt vismaz reizi pusgadā.

Šajā rakstā mēs vēlamies plašāk parunāt par:

  • KĀ SAGATAVOT AIZKARUS MAZGĀŠANAI?
  • KĀDI IR TĪRĪŠANAS VEIDI?
  • KĀ RŪPĒTIES PAR ATSEVIŠĶIEM AUDUMA VEIDIEM?

KĀ SAGATAVOT AIZKARUS MAZGĀŠANAI?

  • Izpurināšana pirms mazgāšanas;
  • Visu aksesuāru noņemšana;
  • Iepriekšēja mērcēšana;
  • Maigu mazgāšanas līdzekļu izmantošana;
  • Mazgāt aizkarus vannā (ja mazgā ar rokām);
  • Vairākas reizes izskalot.

KĀDI IR TĪRĪŠANAS VEIDI?

Ir vairāki veidi, kā var mazgāt/tīrīt aizkarus, vadoties pēc etiķetē norādītā:

  • Veļas mašīnā (dažāda veida audumi);
  • Ar rokām (delikāti audumi: neilons, vilna, mežģīnes, zīds);
  • Sausā tīrīšana;
  • Ar tvaika tīrītāju.

Paša spēkiem, ja aizkarus mazgā veļas mašīnā

Veļas mašīnā var mazgāt tikai tos aizkarus, kas šūti no blīviem audumiem. Smalki audumi ar izšuvumiem vai pērlītēm jāmazgā veļas maisiņā. Turklāt, tos ieteicams mazgāt katru atsevišķi un atsevišķi no citiem tekstila izstrādājumiem. Lai balti dienas aizkari saglabātu svaigumu arī ilgtermiņā, ieteicams izmantot speciālu mazgāšanas līdzekli baltiem aizkariem. Lietderīgi izvēlēties arī papildu skalošanu, jo pat mazākās mazgāšanas līdzekļa paliekas uz aizkariem veicina to balēšanu saulē. Jo labāk aizkari izskaloti, jo ilgāk kalpos. Ar žāvētāju uzmanīgi – daudziem audumiem to nedrīkst izmantot.

Paša spēkiem, ja mazgājat ar rokām

Iemērciet aizkarus aukstā ūdenī un pēc tam rūpīgi mazgājiet tos atbilstoši auduma veidam. Mazgājot ar rokām, pirms aizkaru iegremdēšanas pārliecinieties, vai mazgāšanas līdzeklis ir rūpīgi izšķīdis. Neberziet un negrieziet. Kā iepriekš minējām, aizkarus var ērti mazgāt vannā. Arī te būtiski ir kārtīgi izskalot aizkarus pēc mazgāšanas.

Sausā tīrīšana mājas apstākļos

Lai aizkarus ilgāku laiku saglabātu tīrus no putekļiem, palīdz regulāra sūkšana ar putekļusūcēju, izmantojot speciālo, aizkariem paredzēto uzliku. Ļoti svarīgi regulāri notīrīt arī aizkaru stangu vai sliedīti, jo putekļi, kas sakrājas uz šīm detaļām, nonāk tiešā veidā uz aizkariem. It īpaši to atcerēties pirms izmazgātu aizkaru pielikšanas.

Ar tvaika tīrītāju

Aizkarus var tīrīt arī ar tvaika tīrītāju (var izmantot arī tvaika gludināšanas ierīci), nenoņemot tos no logiem. Tas būtiski atvieglo aizkaru tīrīšanas procesu (aizkari nav jānoņem un atkal jāpieliek, kā arī nav jāgludina). Spiediena rezultātā  netīrumi izšķīst, un audums iegūst svaigāku izskatu, tomēr jāatceras, ka šīm ierīcēm nav iesūkšanas funkcijas, kas nozīmē, ka netīrumi tomēr paliek kaut kur šķiedru iekšienē. Tāpēc laiku pa laikam aizkarus tomēr vajadzētu izmazgāt vai tīrīt ķīmiski. Turklāt ne visu veidu audumu aizkarus drīkst tīrīt ar tvaiku.

Ķīmiskā tīrītava nereti būs drošākais veids, kā parūpēties par aizkaru tīrību. Speciālisti zinās, kā saglabāt auduma kvalitāti un iztīrīs grūti iztīrāmus traipus.

POPULĀRĀKO AUDUMU MAZGĀŠANAS ĪPATNĪBAS

Poliesters

Kaut gan poliestera galvenais trūkums ir tas, ka tas ir sintētisks, tam ir vesela virkne priekšrocību. Jā, poliesters nav  tik elpojošs kā dabīgie materiāli, taču nereti tas ir viegls, mīksts, taustei patīkams, izturīgs pret mehānisko iedarbību un neburzās. Ne maznozīmīgs ir arī cenas jautājums – poliesters pārsvarā ir lētāks par dabīgajiem materiāliem. Poliesters izceļas ar izturību un minimālu saraušanos mazgāšanās laikā. Temperatūrai labāk pieturēties viduvējai  50 – 60°С. Var izmantot dažādus mazgāšanas līdzekļus. Pēc mazgāšanas audumu ieteicams izpurināt, lai maksimāli izlīdzinātu un būtu vieglāka gludināšana. Sintētiskie audumi parasti žūst ātri. Gludina tos ar viegli uzkarsētu gludekli.

Lins

Viss, kas ir saistīts ar linu un dabīgiem materiāliem, mūsdienās ir ļoti aktuāls. Arī aizkari. Bet tas ir diezgan cimperlīgs audums. Lina aizkari jāmazgā, izvēloties režīmu smalkiem audumiem, 30-40 ºC grādu temperatūrā. Pēc mazgāšanas aizkari ir jāizpurina un jāizgludina ar gludekli, un pēc tam nekavējoties jāpakar pie stangas un jāizlīdzina. Izkaltis lina audums vairs nebūs izgludināms, ja pēc mazgāšanas nebūs laika to izgludināt. Ja uz aizkariem ir kādi izšuvumi, tad vēlams tos gludināt no otras puses.

Kokvilna

Kokvilnas audumi ir mazgājami veļas mašīnā, taču tajā audums ļoti saburzīsies. Labā ziņa, ka 100% kokvilnas audumus var gludināt arī ar karstu gludekli un izmantot tvaiku.  Kokvilna lieliski uzsūc mitrumu. Krāsaino kokvilnu ieteicams mazgāt 30-40 ºC grādu temperatūrā, izmantojot maigu mazgāšanas līdzekli. Mazgājot balto kokvilnu, var izmantot universālos mazgāšanas līdzekļus, un šie audumi jāmazgā 60-90 ºC grādu temperatūrā. Ja krāsaini kokvilnas audumi balē/krāsojas, tad ieteicams tos mazgāt aukstā ūdenī, kam pievienots sāls (1 ēdamkarote uz 10L ūdens). Iesakām kokvilnas audumus nelikt veļas žāvētājā, jo audums var sarauties. Ja ir aizdomas, ka krāsainais kokvilnas audums var balēt/krāsoties, tas jāsaslapina un jāizgriež uz balta auduma. Ja iztecējušais ūdens ir ar krāsu, tad krāsainie aizkari jāmazgā atsevišķi.

Tills

Tillu nedrīkst mazgāt kopā ar raupjiem audumiem, piemēram, dvieļiem, biezu kokvilnu u.tml., jo smalkie diegu pinumi var tikt pārrauti vai sabojāti. Vislabāk tillu mazgāt ar rokām, un noteikti vēsā ūdenī, ne karstā. Augstā temperatūrā audums var sarauties un zaudēt krāsu. Ūdenī izšķīdini mazgāšanas līdzekli smalkiem audumiem, iesakām šķidro, ne pulverveida. Vispirms ļauj tillam kārtīgi izmirkt un tad, ja nepieciešams, maigām kustībām audumu paberzē. Ja tills nosmērēts tā pamatīgāk, konkrētajā vietā uzlej mazgāšanas līdzekli vai ziepes un atstāj kādu brīdi ievilkties. Pēc tam maigi paberzē audumu. Skalo tillu vēsā ūdenī un izgriez, maigi savērpjot audumu. Gludināt tilla audumu nav ieteicams, tāpat nevajadzētu izmantot veļas žāvētāju vai centrifūgu. Ja tomēr bez gludināšanas neiztikt, tad to dari, liekot virs auduma kādu plānu audum drānu un ar zemākajā temperatūrā uzkarsētu gludekli.

Viskoze

Diezgan viegli kopjams auduma materiāls. Aizkaru audumu no viskozes drīkst mazgāt gan ar rokām, gan ar veļas mašīnu 30 °С – 40 °С temperatūrā. Izmantot saudzīgos mazgāšanas līdzekļus. Neizmantot centrifūgu, drīkst gludināt ar tvaiku un viegli uzkarsētu gludekli.

Samts –  šādus aizkarus ir diezgan sarežģīti mazgāt, īpaši, ja tie ir notraipīti. Labāk ir nekavējoties nodot šādu audumu ķīmiskajai tīrīšanai. Izmazgāt mājas apstākļos samta aizkarus būs pamatīgs darbiņš.  Visērtāk tos būs mazgāt vannā ar remdenu ūdeni. Jāmazgā tā, lai aizkari būtu līdzeni. Neberzt un neizgriezt aizkarus! Tiem jābūt vienmērīgi un glīti izklātiem uz līdzenas virsmas, pretējā gadījumā uz auduma paliks krokas.