KĀ TĪRĪT ŽALŪZIJAS?

Klāt ir pavasaris. Laiks, kad acu skats aizvien biežāk paveras pa logu. Bet pirms mēs priecājamies par ziedošajiem kokiem, mēs pamanām to lielo putekļu kārtu uz žalūzijām. Un kā jau uz jebkuras virsmas, arī uz žalūzijām putekļi krājas. Arī ikdienas dzīvē tās var apliet vai kā savādāk sasmērēt. Žalūzijas mēdz būt dažādas, tāpēc to kopšanas un tīrīšanas padomi atšķiras pēc to veida.

Rullo žalūzijas

Šīm žalūzijām viss atkarīgs no auduma. Tiem, kas nezina, rullo žalūzijas ar ķēdītes mehānismu sarullējas rullītī virs loga rūts. Iesakām sauso tīrīšanu. Ar mitru lupatu jāuzmanās, jo var palikt pleķi pat no tīra ūdens. Bet kā jau minējām – viss atkarīgs no auduma tekstūras. Ja ir vēlme notīrīt putekļus, tad arī te var izmantot putekļu sūcēju ar mīkstu birstīti vai mikrošķiedras lupatiņu. Ja ir traips, par ko neesi pārliecināts, vai tiksi galā, labāk aizved uz ķīmisko tīrītavu.

Vertikālās žalūzijas

Biežāk sastopamas birojos un publiskās iestādēs. Tāpat kā rullo žalūzijām, arī vertikālajām,  ir pieejami daudz dažādi audumi. Lielākoties labāk izmantot sauso tīrīšanu, izsūcot vai noslaukot ar sausu lupatiņu. Jo arī te mitra lupata var sabojāt audumu, atstājot pleķus pat no tīra ūdens.

Horizontālās žalūzijas


No vienas puses horizontālās žalūzijas ir grūtāk tīrāmas, jo uz tām ātri nosēžas putekļi un jātīra katra plāksnīte atsevišķi, kas paņem daudz laika. No otras puses, ja ir kāds ikdienišķs traips, tad ar mitru lupatiņu to ērti var notīrīt. Efektīvs veids, kā viegli noslaucīt žalūziju, ir izmantot kādu vientuļi palikušo zeķi, kas samitrināta uzvilkta uz rokas. Noteikti neizmanto  neko abrazīvu, jo tā var saskrāpēt materiālu. Arī ar tīrīšanas līdzekļiem nevajadzētu aizrauties, jo tie, piemēram, no koka žalūzijām var notīrīt aizsargslāni pret mitrumu. Ja ir kāds piekaltis traips, ar ko ūdens netiek galā, tad var izmantot maigu ziepjūdeni. Putekļiem ērti var izmantot putekļsūcēju, kuram pievienots speciāls uzgalis ar mīkstiem sariņiem, lai nesaskrāpētu žalūziju. Ja horizontālās žalūzijas netiek regulāri koptas, it īpaši virtuvē, putekļi var saķept kopā ar sodrējiem, taukiem vai citiem netīrumiem un veidot lipīgu netīrumu kārtu. Tad būs nepieciešama pamatīgāka tīrīšana.

koka-zaluzijas

Romiešu žalūzijas

Tās ir auduma žalūzijas, kas tiek šūtas gandrīz no jebkura aizkaru auduma.

Vienīgais žalūziju veids, ko drīkst mazgāt veļasmašīnā, izvēloties atbilstoši audumam piemērotu mazgāšanas režīmu un temperatūru, kas lielākoties nepārsniedz 40 grādus. Ja redzi, ka uz žalūzijām ir uzkrājušies putekļi, izpurini pirms liec veļasmašīnā.

Visādi citādi romiešu žalūzijas mazgā un kopj, kā jebkuru citu audumu.

Bet atceries! Pirms liec veļasmašīnā, no tām ir jāizņem visas detaļas un auklas, ja tās var noņemt. Pēc mazgāšanas un žāvēšanas viss mehānisms jāsaliek atkal kopā. Ja auklas noņemt nevar, žalūziju ieteicams mazgāt auduma maisā – mazgāšanas laikā auklas var savilkties, aizķerties un tā sabojāt gan žalūziju, gan ieķerties. Ja žalūziju noņemšana šķiet pārāk sarežģīta, neizjaucot to var nodot ķīmiskajā tīrītavā.

Kopsavilkums

Jo biežāk pievērsīsi uzmanību žalūzijām, jo ilgāk tas saglabāsies, kā jaunas. Reizi pusgadā būtu optimāli veikt tādu pamatīgāku žalūziju tīrīšanu.  Ja neesi pārliecināts, mēs neiesakām ņemt nost mehānismu ikreiz, kad vēlies tīrīt žalūzijas. Tas paņem daudz laika un pastāv varbūtība, ka atpakaļ tās nepieliksi pareizi. Kā arī zelta likums traipiem – jo ātrāk mēģināsi no tā atbrīvoties, jo labāk.

Ceram, ka noderēja šie padomi, kā tīrīt žalūzijas. Noteikti turpināsim jūs iepazīstināt ar jums noderīgu informāciju.